6 Nisan 2020 | 07:33
Buradasınız:  / Off Road / 4×4’ler de Lastik Büyütmek

4×4’ler de Lastik Büyütmek


 

Off Road araçlarına yapılan modifikasyonların sonucu olan büyük lastik takabilmek ile ilgili bildiklerimi yazacağım. 4×4 Araçlarda Lastik Çapını Büyütmek; off road ile ilgilenen herkesin hayalidir. Yalnız araçlarımıza standart donanımından daha büyük lastik takabilmek için araçların mekanik aksamlarına gerekli modifikasyonlar yapılmalı ve ardından 4×4 araçlar lastik çapının sığacağı gerekli yüksekliğe kavuşturulmalıdır. Bu ise teknik ve bilgi isteyen bir alandır.

Ne yazık ki ülkemizde off road henüz yeni bir spor olduğu için çok bilinçli şekilde yapılmıyor. 4×4 araçlar konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadan yapılan modifikasyonlar da olumsuz sonuç veriyor. Bu işlemlerin en genel sonucu ise; arazide başarısız bir araç ve sahibinin cebinden çıkan tomarla para oluyor. Herkes daha büyük lastik takmak ister. Bu konuda tüm off roadcu dostlarımız hem fikirdir sanırım. Dev lastikli arazi araçlarımız hem görüntü, hem de off road başarısı bakımından; küçük lastikli 4×4 araçlara göre çok daha üstün duruma geliyorlar. Durum böyle olduğu için herkes araçlarına daha büyük lastik takmak, daha dişli lastik takmak istiyor. Bu durum gayet normal, yalnız bu işlemlerin bilinçsiz şekilde yapılması önemli sorunları doğuracaktır.

4×4 Araçlar çıkışlarında standart lastiğe göre ayarlanmış mekanik aksamlara sahiptir. Akslar, ayna mahruti, aks kafaları, şaftlar, şanzıman oranları gibi değerlerin hepsi 4×4 araçlar üzerinde gelen lastik çapına göre belirlenmiştir. Buna fabrika ayarları diyoruz. Mevcut lastik çapının bir üstü bir altı ise araçlarda sorun yaratmayacaktır. Ancak bunun üstüne çıkıldığı takdir araçların yürüyen aksamlarını bilinçli olarak değiştirmek gerekmektedir.

4×4 Araçlarda Lastik Çapını Büyütmek, ilk işlem gibi görünse bile aslında off road modifiyesinin son aşamasıdır. İlk olarak aracın aksları, aks kafaları, ayna mahrutileri, şanzıman oranları off road için üretilen modifiye parçaları ile değiştirilmelidir. Ardından araca takılacak lastik çapına göre araç yükseltilmelidir. Bu işlemler ince hesap ve detaylarla doludur. Her model 4×4 araç için bu hesaplar farklılık göstermektedir. Bu yüzden aracınızın markası konusunda alanında uzman servis, yedek parça firmaları ile çalışmalı. Bu görüşmelerden sonra bütçeniz doğrultusunda lastik çapını büyütmek fikrinizi baştan düşünmelisiniz.


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir ( Gerekli )