15 Haziran 2021 | 15:04
Buradasınız:  / Lastik

265/70R17 112/109R RWL ALL-TERRAIN T/A KO                                  37X14.50-16 126L M8090 CREEPY CRAWLER

Off road lastik denince A/T tip off-road lastikleri en yaygın olarak kullanılan ve en fazla seçeneği bulunan lastik tipidir.Off-road a başlayan arkadaşlarımız için tercih edilmesi gereken bir lastik tipidir.A/T tipi lastikler ne tam arazi lastiği ne de tam asfalt lastiğidir. Buna kısaca %50 asfalt , %50 arazi lastiği gibi düşünebiliriz.Arazi lastikleri kullanımı asfalt performansını düşürür.Sert bir arazide kullanırken bir çok asfalt lastiğinden daha kullanışlı hale gelir.Bu tarz lastikler ; kuru zeminli taşlık , kayalık ve tozlu ortamlarda iyi bir tutuş sağlar.

 

MT Tip Off Road Lastikleri:

MT tip off road lastiklerini en net şekliyle, %60 arazi, %40 asfalt kullanımı olarak tanımlayabiliriz. Bazı markaların MT off road lastikleri %70 arazi, %30 asfalt kullanımı içindir. AT’ye göre lastiklerin dişleri daha derin ve agresif yapıya sahiptir. Arazide üstün kabiliyet sağlayan bu lastikler, asfaltta belirli bir hızdan sonra uğultu şeklinde ses yapar. Ayrıca aracınızın asfalttaki yol tutuşunu ve fren mesafesini de bir hayli düşürmektedir.

MT tip offroad lastikleri genellikle orta seviyede Offroadcu’ların tercih ettiği lastik cinsidir. Ayrıca tek takım lastik kullanmak isteyenler içinde ideal bir lastik tipidir. Asfalt kullanımında 110 km/h’yi geçmemek ve dikkatli kullanmak şartıyla hem arazide hem de asfaltta kullanılabilirler. Ayrıca yaz ve kış aylarında, farklı lastik tipleri kullanmak istemeyen offroadcu’lar için idealdir. MT tip off road lastikleri ne tam çamur lastiğidir, ne tam kar lastiği, ne de tam asfalt lastiğidir. Hepsini orta düzeyde yapmak isteyen kişiler için ideal lastik olarak tanımlanabilir.Extreme Tip Off Road Lastikleri:

Net olarak bu şekilde bir sınıflandırma yanlıştır. Extreme off road lastikleri aslında MT tip off road lastikleri kategorisindedir. Ancak son yıllarda gelişen off road sektörü nedeniyle, extreme off road (çamur lastiği) lastikleri hemen her firma tarafından üretilir hale gelmiştir. Bu yüzden yazımda extreme off road lastiklerini ayrı bir kategoride anlatmak istedim.

Extreme off road lastikleri %100 arazi kullanımı içindir. Çok uzun dişleri ve çamuru aktaran kanallara sahiptir. Hem AT, hem de MT tip off road lastiği ile kıyaslanmayacak kadar iyi arazi performansına sahiptir. Bu lastikleri aracınıza taktığınızda normalde aracınızın battığı veya çok zorlanarak geçtiği yerlerde; hiç zorlanmadan geçtiğini göreceksiniz. Çamur lastiği sizin kaygan zeminlerde aracınızın kaymadan yol almasını sağlayacaktır. Ayrıca sertleşmiş kar gibi arazi şartlarında extreme tip off road lastikleri üst düzey başarılıdır. Dişleri sayesinde MT lastiklerin hareket edemediği yerlerde sert karı oyarak yol açmanızı sağlarlar.

Extreme off road lastikleri arazide ne kadar iyiyse, asfaltta da bir o kadar kötüdür. 20 km/h’den sonra aracınızın içerisinde inanılmaz bir sesle karşılaşırsınız. Aracınızın yol tutuşu ve fren mesafesi çok düşecektir. Bu yüzden extreme off road lastikleri kesinlikle asfalt kullanımında önerilmezler. Ayrıca çamur lastikleri içinde asfalt kullanımınız lastiğinizin ömrünü kısaltacaktır. Bu lastikler diğer off road lastiklerine göre çok daha ağır olduğu için, aracınızın yürüyenini de fazlaca yük bindirecek ve aracınızın mekanik aktarım organlarının kırılma eğilimi göstermesine neden olacaktır.

Kısaca Extreme tip off road lastikleri sadece offroad yapacak araçlarda tercih edilmelidir. Yazın gereksiz olduğu için, bir takım daha AT ve MT off road lastiği alma gereksinimini doğuracaktır. Eğer offroad için ayrı, normal kullanım için ayrı aracınız yoksa; agresif görüntüsüne aldanıp aracınızda güzel duracak diye boşuna çamur lastiği almayınız. Hem cebinizdeki paradan, hem de aracınızın konforundan olmayınız.

The M12 Diesel Wheels with EFX MotoClaw Tires turn the most daunting terrain into to child's play. With a unique tread that gives you superior handling and the ability to tear up Mother Earth's craziest trails, this set of tires can take you anywhere. $1060.00 http://www.sidebysidestuff.com/m12-diesel-wheels-w--efx-motoclaw-tires-.html