6 Nisan 2020 | 07:38
Buradasınız:  / Off Road / Off Road bir Spor mudur?

Off Road bir Spor mudur?

Off Road bir Spor mudur?


OFFROA~4

Genel anlamıyla bakıldığında off road yol dışı anlamına gelen İngilizce kökenli bir kelimedir. Yani asfalt yollar dışında 4×4 araçlarla gidilen her yol off road içerisinde irdelenebilir. Günümüzde off road yarışmak ve doğa gezileri yapmak için kullanılan bir isimdir. Yarışlar motor sporları kategorisi altında yapılmakta ve TOSFED tarafından düzenlenmektedir. Bu bağlamdan yola çıkarsak evet off road bir spordur diyebiliriz.

Off Road sadece yarışmaktan ibaret bir kavram olarak algılanmamalıdır. Eğer off road için sadece yarışıldığı için spordur diyorsak yanılmış oluruz diye düşünüyorum. Ülkemizdeki off road severlerin %95’i off road yarışlarına katılmıyor. Eğer off road motor sporları kategorisi altından yarışların düzenlendiği bir spordur dersek, bu %95’lik dilimi silip atmış oluruz.

Off Road doğayla mücadele vermektir. Doğanın önüne çıkarttığı ve her an yeni çıkabilecek olan engellere aşabilmek için mücadele etmektir. Off Road doğayı sevmek, saymak, onu korumaktır. Bu yüzden ben off road sporunu sadece motor sporları kategorisi altına değil, eş zamanlı olarak doğa sporları kategorisi altında da yayılmasını isteyenlerdenim.

Kısacası off road yarışıldığı için bir spor değildir. Off road doğayla mücadele edildiği ve insanların doğanın onların önüne çıkarttığı engelleri aşmak için sarf ettikleri efor nedeniyle bir spordur.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir ( Gerekli )