6 Nisan 2020 | 08:02
Buradasınız:  / Off Road / Off Road da Vinç Kullanımı

Off Road da Vinç Kullanımı

Vinçler bir off road aracının olmazsa olmaz ekipmanlarındandır. Etap üzerindeki engelleri kaldırmada, dik çıkışlarda, çamura saplanıldığında ve daha birçok yerde off road vinci işimize yarar.  Off road‘da vinç kullanmak için sabit noktalara ihtiyaç vardır. Bu bazen bir araç olur, bazen bir ağaç, bazen bir kaya… Ayrıca böyle durumlarda vincin gücünü artırmak için vinç makaraları da kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da off road vincinin usta eller tarafından montajının yapılmış olmasıdır. Vinç uygun bir şekilde off road aracının şasesine bağlanmalı, elektrik bağlantıları özenle yapılmalıdır. Aksi takdirde araca geri dönülmez zararlar verebilir…

 Off Road vinçleri elektrikli, hidrolik basınçlı ya da mekanik olabilirler. Montajının kolay olması ve kullanımın basitliğinden dolayı elektrikli vinçler daha çok tercih edilmektedir. Off road vinci seçiminde araç ağırlığının ton cinsinden 2 kat fazla olmasına dikkat göstermeliyiz. Örneğin 1500 kg bir araç için en az 3 tonluk bir vinç şarttır. Sebebi ise halatın gücünün kablo uzadıkça düşmesidir.
Vinçlerin tonajı  genel olarak libre (lb) cinsinden belirtilir. Bunun kg çevrilmesi gerekmektedir. Kısaca lb olarak belirtilen tonajı ikiye bölerek yaklaşık tonajı kg cinsinden bulabiliriz. Bu en basit hesaptır.
23
Vinç kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca şöyledir:
– Vinçlerken mutlaka strap, U kilitler, makaralar, eldiven, battaniye veya örtü gibi malzemeler bulundurmalıdır.
– Sabit noktaları özenle seçmek gerekir. Ağaç kullanılacak durumlarda, ağaca zarar vermemek adına mutlaka strap kullanılmalıdır.
– Vince destek vermek amacıyla, aracı hafif bir gaz ile hareket ettirmekte fayda vardır.
– Vinçleme esnasında vinç kablosundan uzak durmalı, mümkünse üzerine battaniye yoksa paspas, mont gibi savrulmayı önleyici eşyalar koymalıdır.
– Makara kullanırken hız yarı yarıya düşeceğinden elektrikli vinçlerde akünün boşalmasını önlemek için aracı çalışır vaziyette bırakmak gerekmektedir.
– Vinçleme esnasında kabloyla ilgilenecek kişinin eldiven kullanması zarar görmüş kablonun elinize zarar vermesini önler.
– Halatı sararken yatak ara ara kontrol edilmeli, halatın aynı yere toplanması önlenmelidir.

 Off Road da vinçleme esnasında uygulanabilecek teknikler ise şu şekildedir:

Doğrudan Çekme 
 Doğrudan sabit bir noktaya vinç bağlanarak araç çekilir. Ancak unutulmamalıdır ki vincin libresi halatın ilk katı için geçerlidir, halat uzadıkça güç azalır.
Makara İle Çekme
 Makara kullanarak vinç kablosunu çiftleme mantığına dayanır. Bu sayede vincin çekme gücü ikiye katlanır, direk çekmedeki güç kaybının önüne geçilir.
Vinç İle Araç Kurtarma
 Bir yere saplanmış bir aracın bir başka aracın vinciyle çekilmesi durumunda iki araç da dört çeker ve düşük arazi vitesi konumunda bulunmalıdır. Vinç bulunan aracı geri vites pozisyonuna getirerek saplanan araç çekilir. Vinci kullanırken çok az bir güç gerekir. Çekilen araç da mutlaka birinci viteste olmalıdır ve vinci çalıştırılırken hafifçe gaz verilmelidir.
Yoldan Engel Kaldırma
 Yol üzerindeki ağacı kaldırmak için güç noktası olarak diğer bir ağacı veya kayayı kullanabilir ve vinciniz sayesinde kapalı yolu açabilirsiniz. Koruyucu strap ve halat arasına çeket veya battaniye koymakta fayda vardır.
Yoldan Çıkan Aracı Kurtarma
 Yoldan çıkan bir aracı, bir ağaç, bez strap’i ve makara kullanarak ters açıyla çekebilirsiniz. Eğer yakınınızda ağaç yoksa, vinç çapası işinizi görebilir.
Kaynak : Anonim

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir ( Gerekli )