15 Haziran 2021 | 14:54
Buradasınız:  / Roll Cage

Özellikle off road araçlarında en çok ihmal edilen, dikkate alınmayan Roll Cage aslında araçlarımızı modifikasyon etmeye başladığımız da ilk yapmamız gereken uygulamaların başında gelmekteyken çoğumuz başımıza herhangi bir kaza gelmeden bu önlemi almıyoruz. Roll Cage’nin kelime anlamını, ardından da Roll Cage’nin önemi  ve arazide ki değerine değineceğiz.

off road akseuar roll cage
off road akseuar roll cage

 

Roll CaGe Nedir?

Kökeni İngilizce bir kelime olan Roll Cage’in dilimizdeki kelime anlamı “Yuvarlanma Kafesi” dir. Off Road sürüşü esnasında oluşabilecek takla, yan yatma gibi durumlarda aracın tavanının içeri çökmesini ve zarar görmenizi önleyen off road aksesuar çeşidi olarak tanımlanabilir. Aslında off road aksesuarı demek yanlıştır. Off Road’da olmazsa olmaz hayat kurtaran bir parçadır.Off road Roll Cage. Bu bağlamda Roll Cage için; off road araçlarımızın güvenlik parçası ve bizim de aracımız da ki emniyet kemerimizdir.

off road akseuar roll cage
off road akseuar roll cage

Roll Cage’nin Önemi; Roll Cage hayat kurtarır!

Roll Cage; off road araçlarının takla atma durumlarında hayati önem taşımaktadır. Normal trafikte emniyet kemeri ne ise, off road sporu içerisinde de Roll Cage odur diyebiliriz. Araçlar takla atma esnasında direklerin eğilmesi ve tavanın çökmesi durumları oluşmaktadır. Roll Cage bu durumda mevcut direkler eğilse bile aracın tavanının araç içindekilerin üzerine çökmesini engelleyen bir güvenlik parçasıdır.

SANAYİ YAPIMI ROLL CAGE

Dünyada bazı marka ve modeller için hazır Roll Cage seçenekleri bulunsa da, ülkemizde henüz bu ürüne gerekli önem verilmemektedir. İsteyenler sanayide iyi bir demir ustası bulup bu parçayı araçlarına yaptırabilirler. Roll Cage yapımındaki en önemli nokta ise, kafesin imalatında kullanılacak çeliğin kalitesi ve işlenmesidir. Kaynaksız olarak çekme çelikten belirli bir projeye göre yapılmalıdır. Kafasına göre Roll Cage yaparım diyen ustaların sözlerine çok fazla itibar etmemek gerekir. mühendis tarafından hazırlanılmış proje üzerinden çıkılarak yaptırılan Roll Cage hayat kurtarır.

off road akseuar roll cage